Блог вчителя початкових класів Архилюк Зінаїди Андріївни
середа, 13 червня 2018 р.
понеділок, 13 березня 2017 р.
Українська
мова
Тема: Чи
всі таємнці кореня нам відомі? Позначення м'якого приголосного перед м'яким.
Р.М. Стислий переказ тексту (впр. 5 «Два метелики»)
Мета:
1.
Постановка задачі
для визначення нових позиційних чергувань.
2.
Вивести нове
позиційне чергування приголосних звуків, зокрема позначення на письмі м'якого перед м'яким
3.
Розвивати мову
дітей, удосконалювати вміння спілкуватися українською мовою
4.
Виховувати повагу і
добре відношення один до одного
Обладнання: підручник,
дошка, ватман для складання таблиці
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Мотивація навчальної діяльності
1.
Гра «Відкритий мікрофон».
-
Які чергування ми знаємо?
-
Які звуки чергуються в позиційному чергуванні?
-
Які звуки чергуються в історичному чергуванні?
(навести приклади)
ІІІ. Повідомлення
теми й мети уроку
ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Постановка
задачі
-
Записати речення (два учні записують на дошці: Дідик А. і Феннич В)
- Чому так написали слово гість?
Якщо запис правильний, тоді працювати за установчим
текстом на с. 3
2.
Робота
з підручником.
- Самостійно виконати вправу
1 (два учні виконують на дошці)
- Перевірка виконання вправи
Які звуки розрізнюють слова в
першому стовпчику?
За якою ознакою звуки [л]і[л']
є парними?
Чи розрізнюються за звуковим
складом слова в другому стовпчику?
Що відбулося з парними за
твердістю-м'якістю звуками [л]і[л'] під час зміни слів?
Чи розрізняються позиції
підкреслених приголосних звукі у першому та другому стовпчиках?
3.
Записати буквами
слова. Як позначите звук [л'] у
слабкій позиції?
4.
Покажіть, як може бути позначений звук[л'] перед
м'яким приголосним
5.
Чи можна м'який звук перед м'яким записати за слухом?
6.
Читання висновку у підручнику на с.4
7.
Запис на ватмані таблиці
8.
Виконання вправи 3 самостійно (два учні біля дошки)
V. Фізкультхвилинка
VІ. Закріплення матеріалу
1.
Записати перевірку орфограм, а потім зробити буквений запис слів
гі[с'т'], би[л'ц']я,
на ку[л'ц']і, чи[с'т']і
2.Як перевіряли орфограми?
3. Які це орфограми?
4.Як перевіряємо ці орфограми?
VІІ. Розвиток мови
1.
Прочитати текст «Два метелики»
-
Що можна сказати про цих метеликів?
-
Чому вони посіріли?
-
Чи можна сказати про цих метеликів, що вони доброзичливі? Чому?
2.
Попрацюємо над орфограмами, що
трапляються в словах
3.
Чи зустрілися тут орфограми , про які ми говорили на уроці?
-
В яких словах?
-
Як ми їх перевіримо
-
Що треба пам'ятати під час запису
цих слів?
VІІІ. Домашнє завдання
Вправа 5 (другий пункт завдання)
IХ. Підсумок уроку
Гра «Відкритий мікрофон».
- Про які орфограми ми сьогодні
дізналися?
- Як
перевірити орфограму м'якого перед м'яким?
Українська мова
Тема: Аналіз контрольної роботи. Префікс та суфікс як значущі частини слова
Мета:
1.
Попередити помилки . Вияснити причину
їх допущення в контрольній роботі
2.
Постановка задачі: «З яких ще значущих
частин складаєься основа слова?»
3.
Розвивати словниковий запас учнів
4.
Виховувати увагу, старанність
Обладнання:
Підручник,
дошка
ХІД
УРОКУ
І. Організація класу до уроку
ІІ. Аналіз контрольної роботи
1. Оголорення
результатів диктанту та граматичного завдання
2. Робота
над типовими помилками
3. Самостійна
робота над помилками
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної
діяльності
1. Визначте в словах першого стовпчика відомі вам
значущі частини та доведіть, що ці слова є спорідненими.
2. Прочитайте тлумачення слів, подані в другому
стовпчику, та вкажіть за допомогою стрілочок, якому слову з першого стовпчика
належить кожне з тлумачень.
Барабан 1.
Маленький барабан.
2. Бити в
барабан.
Барабанчик
3.Ударний музичний інструмент, що має форму широкого порожнього
циліндра,обидва отвори якого затягнені шкірою.
Барабанити
Забарабанити 4. Почати барабанити.
ІІІ.
Повідомлення теми й мети уроку
ІV. Сприйняття й засвоєння навчального
матеріалу
1.
Поміркуйте,
що в слові барабанчик
повідомляє про те, що це
саме маленький барабан.
2.
Яка
частина слова є в основі слова барабанчик, але відсутня в основі слова барабан? Покажіть її /\.
3.
Доведіть,
що така сама частина слова є в словах
кабанчик
вагончик
4.
Яка
частина слова є в основі слова барабанити, але відсутня в основі слова барабан? Якого значення додає ця частина до значення
кореня? Покажіть
її/\.
5.
Перевірте,
чи є така частина в основі слів
морозити
золотити
6.
Яка
частина в основі слова забарабанити додає значення початок дії до
слова барабанити? Покажіть її
7.
Доведіть,
що така сама частина слова є в словах
закипіти
8. Чи є в основі слова значущі частини, крім кореня
Висновок.
В основі слова можуть бути значущі частини, за допомогою яких це слово
утворилося від іншого спорідненого слова.
IV. Фізкультхвилинка (Райдуга)
V. Робота з підручником
1. Читання повідомлення про
значущі частини основи слова (с. 17)
2. Списування вправи 25
- Випишіть з тексту слово кіт та споріднені до нього слова. Виділіть у
них значущі частини.
- Якого значення додає суфікс до
кореня в кожному з цих слів?
Котик – маленьке кошенятко
Котисько
– великий кіт
V.
Висновок: Префікс і суфікс – це значущі
частини слова. Вони утворюють споріднені слова.
VІ. Домашнє завдання
Вправа 26.
Вивчити правило на с 17
VI. Підсумок уроку
Гра «Відкритий мікрофон».
-
Яка проблема вирішувалася сьогодні на уроці?
-
Про які частини основи слова ми говорили на уроці?
-
Як називається частина, що стоїть перед коренем?
-
Як називається частина, що стоїть після кореня?
-
Математика
Тема: Аналіз контрольної роботи
Мета:
1.
Удосконалювати ділення з остачею
2.Проаналізувати
зроблені помилки
3.
Продовжувати роботу над доведенням до автоматизму знання таблиць множення
4. Розвивати
логічне мислення
5.
Виховувати акуратність, увагу
Обладнання: підручник, роздавальний матеріал
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку
ІІ.
Актуалізація опорних знань учнів
1.
Перевірка
таблиці множення
2. Усний
рахунок (Гра біатлон)
ІІІ.
Повідомлення теми й мети уроку
ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1.
Аналіз
контрольної роботи
Робота над типови V. Сприйняття
й засвоєння навчального матеріалу
2.
ми помилками
3.
Самостійна
робота учнів над виправленям помилок, зроблених у своїх роботах
V.Фізкультхвилинка
(Райдуга).
VI. Робота в
парах
1.
Обчислити значення виразів № 62 с. 20
2.
Перевір роботу Буратіно № 66 (Вправи для самостійної роботи)
3.
Групова робота
1 група 2 група
Знайти невідоме ділене Знайти невідомий дільник
Х : 9 = 2
(ост.2) 14 : В = 3 (ост.2)
9. Робота з
підручником.(колективна)
Розв'язування
задачі № 68
VІ. Домашнє завдання
№ 71, 67,
повторити таблицю множення
VIІ. Підсумок
уроку
Гра «Відкритий мікрофон».
Що треба пам'ятати про ділення
на о?
Яку частку отримаємо від
ділення, коли ділене менше, ніж дільник?
Що ми знаємо про остачу?
Тема. Ознайомлення з підручником. Вступ. Види казок. Українські народні
казки. Казки про тварин
Мета:
1. Ознайомити учнів з підручником для 3-го класу «Літературне читання»
В. О. Науменко, його розділами; дати дітям уявлення про жанри усної народ-
ної творчості, про казку як один з його видів;
2.Ознайомити з видами казок, основними їх ознаками, казками про тварин, їх особливостями;
3.Формувати уміння читати, виробляти навички виділяти головне, правильно інтонуючи
речення;
4.Розвивати словниковий запас учнів, зв’язне мовлення, уміння пра-
цювати з текстом;
5. Виховувати любов і повагу до народних надбань — усної
народної творчості.
Обладнання: підручник, роздавальний матеріал (картки зі складами, алфавітом з відповідними цифрами для гри «Дешифрувальник», «Правилами поводження з кни-
гою»), предметні малюнки, схема «Українські народні казки», картки для ігор
«Впізнай героя», «Знайди пару»)
Хід уроку
І. О рганізація класу до уроку
;; 1. Привітання.
ІІ. МотивацІя навчальної дІяльностІ
; 1. Ознайомлення з підручником для 3-го класу В. О. Науменко «Літературне
читання».
1) Бесіда з елементами розповіді.
— Розгляньте форзац підручника. Про що ви можете довідатися з нього?
— Як називається підручник?
— Для якого він класу?
— Хто є його автором?
— На уроках літературного читання ми познайомимося з віршами й оповіданнями відомих дитячих українських і зарубіжних письменників про пригоди ваших ровесників, чарівний світ природи, мандруватимемо казками, де завжди добро перемагає зло.
2) Опрацювання статті «Від автора» (с. 3).
(Діти самостійно читають звернення автора, дають відповіді на запитання.)
2. Гра «Збери склади».
— Склади, що переплуталися, зберіть у слова та повідомте, яким є світ літератури?
вий ка ці ний
не спов си кра
Світ літератури _____, _____ _____.
— Яку допомогу надасть вам ця книжка?
Вона допоможе розкрити _____
ньо дож го ху ва сло
ці єм та ни
_____ _____.
.
Під час роботи з книгою …
4. Повторення правил поводження з книгою.
— Прочитайте «Правила поводження з книгою». Викресліть зайве.
Запам’ятайте правила та завжди виконуйте.
Правила поводження з книгою
— Не обгортай підручник;
— перш ніж узяти книгу, помий руки;
— не читай під час їжі;
— не роби поміток на сторінках;
— загинай куточок сторінки, щоб швидше знайти, де зупинився
читати;
— не згинай книгу по корінцю;
— не вкладай у книгу зайві предмети;
— користуйся закладкою;
— протирай книги сухою ганчіркою або чисти їх пилососом;
— використовуй ручку як закладку;
— не став книги подалі від прямого сонячного проміння;
— став книги вільно на полиці, щоб залишалося місце для проникнення
повітря.
;; 5. Робота з підручником.
Ознайомлення з умовними позначеннями підручника (с. 3).
(Діти самостійно розглядають умовні позначення.)
; 6. Гра «Знайди пару».
— З’єднайте умовні позначення з тим, що потрібно робити, коли
їх бачиш.
Ознайомся з інформацією самостійно
Виконай завдання, дай відповідіна запитання
Виконай завдання, що допоможуть розкрити таємниці художніх творів
Виконай завдання самостійно
Виконай завдання в групах або парах
;; 7. Слово вчителя.
— Отже, якщо ви будете уважними, спостережливими, завзятими,
працьовитими, виконуватимете всі правила роботи з книгою,
уроки наші будуть цікавими та корисними.
ІІІ. А ктуалізація опорних знань учнів
;; 1. Бесіда.
— Прочитайте назву першого розділу.
— Як ви розумієте словосполучення: «З народного джерела»?
;; 2. Слово вчителя.
Усна народна творчість — це спільне надбання багатьох поколінь. Вона виникла за багато століть до того, як розвинулася література. Із вуст в уста, від одного оповідача до іншого переходили твори, зазнаючи деяких змін, але головна думка залишалася незмінною. Народні твори завжди збирали та записували. Завдяки цьому вони й збереглися до нашого часу. До усної народної творчості належать твори різних жанрів:
дражнилки мирилки лічилки усмішки, жарти небилиці безкінечники загадки скоромовки
прислів’я приказки ігри казки
легенди міфи притчі
4
;; 3. Гра «Знайди пару».
— Поміркуйте і з’єднайте стрілочками визначення з відповідною
назвою жанру.
Казка невеличкий, жартівливий віршик, що допомагає забути давню сварку, помиритися, відновити товариські стосунки між тими, хто посварився
Лічилка розповідний твір про вигадані, а часом і фантастичні події
Загадка мініатюрні віршики із чітким ритмом, своєрідни вступ до колективних дитячих ігор з метою визначення ведучого, або розподілу ролей
Мирилка популярний жанр народної творчості, що розповідає
про предмет, явища, їх істотні ознаки, але не називає їх
ІV. П овідомлення теми й мети уроку
Гра «З якої казки?». Робота з предметними малюнками.
— Розгляньте предметні малюнки.
— Хто на них зображений?
— З яких казок вони до нас потрапили?
— Саме світ казок чекає на нас. І протягом кількох уроків ми будемо знайомитися з українськими казками.
V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Робота з підручником.
Опрацювання статті «Світ народних казок» (с. 4).
— Прочитайте статтю «Світ народних казок» і дайте відповідь на запитання: «Чому вони називаються народними?» (Народними вони називаються тому, що їх склав народ.)
2. Слово вчителя.
Народна казка — розповідний твір, про вигадані, а часом і фантастичні події.
У казках завжди перемагають бідні, скривджені але чесні, розумні працьовиті герої. Саме завдяки казкам народ показував, якими слід бути, за що боротися, до чого прагнути.
Казки бувають:
— чарівні (фантастичні);
— про тварин;
— побутові.
3. Робота зі схемою «Українські народні казки».
Чарівні
(фантастичні)
→ Звірі, птахи, комахи діють, розмовляють, думають, як люди
Про тварин →
Діють звичайні люди.
Описуються події, предмети,
що бувають у житті
Побутові → Переплітається дійсне й надприродне.
Відбуваються незвичайні події
4. Гра «Впізнай героя».
— До якого виду належать казки? З’єднайте стрілочками назву
казки та її вид.
«Івасик-Телесик» Чарівні
«Лисичка-сестричка та вовк-панібрат» (фантастичні)
«Лисичка та журавель»
«Царівна-жаба»
Все у лиски вже в порядку,
Вийшла лиска на зарядку.
І на місці поскакала,
І вставала, й присідала.
Головою покрутила,
Вітрячка вона зробила,
Потім лапки опустила
І взялась собі до діла.
;; 7. Гра «Доповни речення». Робота з предметними малюнками.
— Розгляньте предметні малюнки. Хто на них зображений? Замініть їх назви одним словом. Прочитайте визначення, що утворилося. Запам’ятайте його.
Казки про тварин — казки, у яких головними героями є _____.
«Коза-дереза»
«Дідова дочка й бабина дочка»
«Яйце-райце»
«Колосок»
«Рукавичка» Про тварин
«Кривенька качечка»
«Про Правду та кривду»
«Котик і півник»
«Про Жар-птицю та вовка»
«Лисичка кума» Побутові
5. Робота з підручником.
Опрацювання статті «Українські народні казки» (с. 5).
(Діти читають текст «ланцюжком», відповідають на запи-
тання, розміщене після статті.)
— А як вважаєте ви: казка — це вигадка чи правда? Обґрун-
туйте відповідь прикладами з прочитаних казок.
;; 6. Фізкультхвилинка *.
* Тексти всіх фізкультхвилинок узято з Інтернету.
7
8. Робота з підручником.
Опрацювання статті «Казки про тварин» (с. 5).
— Прочитайте статтю підручника та дайте відповідь на запитання:
-«На кого дуже схожі казкові тварини?» (Тварини в казках дуже схожі на людей.)
— Так, дійсно, звірі, птахи, комахи розмовляють, думають і чинять, як люди.
9. Гра «Знайди пару».
— З’єднайте частини прислів’їв. Поясніть значення крилатих висловів.
Розум силу як тінь від сонця ховається.
Де сила не візьме, переважить.
Кривда від правди, як вогонь і вода.
Правда та кривда там розум допоможе.
Коли став робить, коли чекаєш,— не спішить.
Коли працюєш, час біжить, то байдики не бить.
— Звірте виконане завдання з підручником (с. 5).
11. Інсценізація уривка казки «Ріпка»
VI. Домашнє завдання
Читати та переказувати статті «Світ народних казок», «Українські
народні казки», «Казки про тварин» (с. 4–5).
VІI. Пі дсум ок уроку
Гра «Відкритий мікрофон».
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що найбільше сподобалося робити?
пʼятниця, 25 листопада 2016 р.
Підписатися на:
Дописи (Atom)