Тема. Ознайомлення з підручником. Вступ. Види казок. Українські народні
казки. Казки про тварин
Мета:
1. Ознайомити учнів з підручником для 3-го класу «Літературне читання»
В. О. Науменко, його розділами; дати дітям уявлення про жанри усної народ-
ної творчості, про казку як один з його видів;
2.Ознайомити з видами казок, основними їх ознаками, казками про тварин, їх особливостями;
3.Формувати уміння читати, виробляти навички виділяти головне, правильно інтонуючи
речення;
4.Розвивати словниковий запас учнів, зв’язне мовлення, уміння пра-
цювати з текстом;
5. Виховувати любов і повагу до народних надбань — усної
народної творчості.
Обладнання: підручник, роздавальний матеріал (картки зі складами, алфавітом з відповідними цифрами для гри «Дешифрувальник», «Правилами поводження з кни-
гою»), предметні малюнки, схема «Українські народні казки», картки для ігор
«Впізнай героя», «Знайди пару»)
Хід уроку
І. О рганізація класу до уроку
;; 1. Привітання.
ІІ. МотивацІя навчальної дІяльностІ
; 1. Ознайомлення з підручником для 3-го класу В. О. Науменко «Літературне
читання».
1) Бесіда з елементами розповіді.
— Розгляньте форзац підручника. Про що ви можете довідатися з нього?
— Як називається підручник?
— Для якого він класу?
— Хто є його автором?
— На уроках літературного читання ми познайомимося з віршами й оповіданнями відомих дитячих українських і зарубіжних письменників про пригоди ваших ровесників, чарівний світ природи, мандруватимемо казками, де завжди добро перемагає зло.
2) Опрацювання статті «Від автора» (с. 3).
(Діти самостійно читають звернення автора, дають відповіді на запитання.)
2. Гра «Збери склади».
— Склади, що переплуталися, зберіть у слова та повідомте, яким є світ літератури?
вий ка ці ний
не спов си кра
Світ літератури _____, _____ _____.
— Яку допомогу надасть вам ця книжка?
Вона допоможе розкрити _____
ньо дож го ху ва сло
ці єм та ни
_____ _____.
.
Під час роботи з книгою …
4. Повторення правил поводження з книгою.
— Прочитайте «Правила поводження з книгою». Викресліть зайве.
Запам’ятайте правила та завжди виконуйте.
Правила поводження з книгою
— Не обгортай підручник;
— перш ніж узяти книгу, помий руки;
— не читай під час їжі;
— не роби поміток на сторінках;
— загинай куточок сторінки, щоб швидше знайти, де зупинився
читати;
— не згинай книгу по корінцю;
— не вкладай у книгу зайві предмети;
— користуйся закладкою;
— протирай книги сухою ганчіркою або чисти їх пилососом;
— використовуй ручку як закладку;
— не став книги подалі від прямого сонячного проміння;
— став книги вільно на полиці, щоб залишалося місце для проникнення
повітря.
;; 5. Робота з підручником.
Ознайомлення з умовними позначеннями підручника (с. 3).
(Діти самостійно розглядають умовні позначення.)
; 6. Гра «Знайди пару».
— З’єднайте умовні позначення з тим, що потрібно робити, коли
їх бачиш.
Ознайомся з інформацією самостійно
Виконай завдання, дай відповідіна запитання
Виконай завдання, що допоможуть розкрити таємниці художніх творів
Виконай завдання самостійно
Виконай завдання в групах або парах
;; 7. Слово вчителя.
— Отже, якщо ви будете уважними, спостережливими, завзятими,
працьовитими, виконуватимете всі правила роботи з книгою,
уроки наші будуть цікавими та корисними.
ІІІ. А ктуалізація опорних знань учнів
;; 1. Бесіда.
— Прочитайте назву першого розділу.
— Як ви розумієте словосполучення: «З народного джерела»?
;; 2. Слово вчителя.
Усна народна творчість — це спільне надбання багатьох поколінь. Вона виникла за багато століть до того, як розвинулася література. Із вуст в уста, від одного оповідача до іншого переходили твори, зазнаючи деяких змін, але головна думка залишалася незмінною. Народні твори завжди збирали та записували. Завдяки цьому вони й збереглися до нашого часу. До усної народної творчості належать твори різних жанрів:
дражнилки мирилки лічилки усмішки, жарти небилиці безкінечники загадки скоромовки
прислів’я приказки ігри казки
легенди міфи притчі
4
;; 3. Гра «Знайди пару».
— Поміркуйте і з’єднайте стрілочками визначення з відповідною
назвою жанру.
Казка невеличкий, жартівливий віршик, що допомагає забути давню сварку, помиритися, відновити товариські стосунки між тими, хто посварився
Лічилка розповідний твір про вигадані, а часом і фантастичні події
Загадка мініатюрні віршики із чітким ритмом, своєрідни вступ до колективних дитячих ігор з метою визначення ведучого, або розподілу ролей
Мирилка популярний жанр народної творчості, що розповідає
про предмет, явища, їх істотні ознаки, але не називає їх
ІV. П овідомлення теми й мети уроку
Гра «З якої казки?». Робота з предметними малюнками.
— Розгляньте предметні малюнки.
— Хто на них зображений?
— З яких казок вони до нас потрапили?
— Саме світ казок чекає на нас. І протягом кількох уроків ми будемо знайомитися з українськими казками.
V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Робота з підручником.
Опрацювання статті «Світ народних казок» (с. 4).
— Прочитайте статтю «Світ народних казок» і дайте відповідь на запитання: «Чому вони називаються народними?» (Народними вони називаються тому, що їх склав народ.)
2. Слово вчителя.
Народна казка — розповідний твір, про вигадані, а часом і фантастичні події.
У казках завжди перемагають бідні, скривджені але чесні, розумні працьовиті герої. Саме завдяки казкам народ показував, якими слід бути, за що боротися, до чого прагнути.
Казки бувають:
— чарівні (фантастичні);
— про тварин;
— побутові.
3. Робота зі схемою «Українські народні казки».
Чарівні
(фантастичні)
→ Звірі, птахи, комахи діють, розмовляють, думають, як люди
Про тварин →
Діють звичайні люди.
Описуються події, предмети,
що бувають у житті
Побутові → Переплітається дійсне й надприродне.
Відбуваються незвичайні події
4. Гра «Впізнай героя».
— До якого виду належать казки? З’єднайте стрілочками назву
казки та її вид.
«Івасик-Телесик» Чарівні
«Лисичка-сестричка та вовк-панібрат» (фантастичні)
«Лисичка та журавель»
«Царівна-жаба»
Все у лиски вже в порядку,
Вийшла лиска на зарядку.
І на місці поскакала,
І вставала, й присідала.
Головою покрутила,
Вітрячка вона зробила,
Потім лапки опустила
І взялась собі до діла.
;; 7. Гра «Доповни речення». Робота з предметними малюнками.
— Розгляньте предметні малюнки. Хто на них зображений? Замініть їх назви одним словом. Прочитайте визначення, що утворилося. Запам’ятайте його.
Казки про тварин — казки, у яких головними героями є _____.
«Коза-дереза»
«Дідова дочка й бабина дочка»
«Яйце-райце»
«Колосок»
«Рукавичка» Про тварин
«Кривенька качечка»
«Про Правду та кривду»
«Котик і півник»
«Про Жар-птицю та вовка»
«Лисичка кума» Побутові
5. Робота з підручником.
Опрацювання статті «Українські народні казки» (с. 5).
(Діти читають текст «ланцюжком», відповідають на запи-
тання, розміщене після статті.)
— А як вважаєте ви: казка — це вигадка чи правда? Обґрун-
туйте відповідь прикладами з прочитаних казок.
;; 6. Фізкультхвилинка *.
* Тексти всіх фізкультхвилинок узято з Інтернету.
7
8. Робота з підручником.
Опрацювання статті «Казки про тварин» (с. 5).
— Прочитайте статтю підручника та дайте відповідь на запитання:
-«На кого дуже схожі казкові тварини?» (Тварини в казках дуже схожі на людей.)
— Так, дійсно, звірі, птахи, комахи розмовляють, думають і чинять, як люди.
9. Гра «Знайди пару».
— З’єднайте частини прислів’їв. Поясніть значення крилатих висловів.
Розум силу як тінь від сонця ховається.
Де сила не візьме, переважить.
Кривда від правди, як вогонь і вода.
Правда та кривда там розум допоможе.
Коли став робить, коли чекаєш,— не спішить.
Коли працюєш, час біжить, то байдики не бить.
— Звірте виконане завдання з підручником (с. 5).
11. Інсценізація уривка казки «Ріпка»
VI. Домашнє завдання
Читати та переказувати статті «Світ народних казок», «Українські
народні казки», «Казки про тварин» (с. 4–5).
VІI. Пі дсум ок уроку
Гра «Відкритий мікрофон».
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що найбільше сподобалося робити?